Начало » Как да идентифицирате вашите идеални целеви пазари за платени кампании
Много търговци смятат, че генерирането на много трафик към уебсайта им е връхната точка на онлайн маркетинга.
Не,не е. Това, което е много по-важно, е правилното определяне на вашия целеви пазар.
Вашият целеви пазар са хората, които искате да купят вашия продукт или услуга. Някои са съществуващи клиенти, докато други може никога да не са чували за вас.
Това не е ли същото като демография?
Не съвсем.
Демографските данни всъщност са подмножества на целевия пазар.
Например, целевият пазар на автомобилна застрахователна компания може да бъде „всички собственици на автомобили“. Но последната им маркетингова кампания може да се съсредоточи върху една конкретна демографска група в рамките на този пазар, като например млади шофьори.
Защо трябва да определите своя целеви пазар за платени рекламни кампании
Една рекламна кампания е толкова силна, колкото е насочена към аудиторията.
За да продължа примера с автомобилната застраховка, не бих използвал съобщения и изображения, насочени към млади шофьори, в социална кампания, насочена към по-възрастни аудитории, и не бих наддавал за ключови думи като „автомобилна застраховка за млади шофьори“, ако целевият ми пазар беше по-възрастните автомобилисти .
Това са очевидни примери; не е необходимо да сте професионален търговец, за да не попаднете в тези капани.
Но дори лекото отклонение от насочването Ви може да има скъпи последици.
Помислете за това: средната цена на клик (CPC) на реклама в Google Търсене е $2,69, въпреки че е много по-висока в някои индустрии.
Ако сте в легалния сектор, генерирането на само 100 кликвания ще ви струва средно $675. Това са много пари за харчене на грешната аудитория.
CPC са малко по-евтини във Facebook, но бизнесите в областта на финансите и застраховането все още плащат средно $377 за 100 кликвания.
Не можете да си позволите да хвърлите такъв вид пари, като достигнете до грешния целеви пазар.
Но има нещо повече от това.
Google и Facebook (и всички други големи социални сайтове) използват това, което е известно като „оценка на качеството“ или „оценка на уместност“. Когато провеждате платени кампании, получавате оценка от 1-10 въз основа на уместността на вашата реклама за целевата аудитория.
Ето важната част: вашият качествен рейтинг пряко влияе къде се класира рекламата ви и колко плащате, за да се класирате там.
Ако оферирате същото като вашия конкурент, но имате по-висок качествен рейтинг, е по-вероятно рекламите ви да достигнат до вашата аудитория. Всъщност, ако вашият качествен рейтинг е много по-висок от техния, можете да ги изпреварите, докато харчите по-малко.
Целева аудитория за органични срещу платени реклами
Няма такова нещо като „органична аудитория“ или „платена аудитория“. Всички сме еднакви; нашата дейност просто варира в зависимост от мястото ни в цикъла на купувача.
Какво искам да кажа с това?
За да обясня, ще използвам търсенето като пример. Като правило хората са много по-малко склонни да кликват върху платени, отколкото върху органични обяви. Всъщност малко под половината от търсенията в Google завършват с органично кликване, в сравнение с около едно на всеки 22, които водят до платено кликване.
Но това не означава, че платеното търсене е загуба на пари, тъй като платените списъци побеждават органичните списъци в съотношение почти 2:1 за ключови думи със силно търговско предназначение.
Това означава, че платените кликачи обикновено са по-квалифицирани; те са направили своето проучване, знаят, че се нуждаят от определен продукт или решение и са готови да купят.
Ако предлагате нишов продукт или услуга (като автомобилна застраховка за млади шофьори), вашият целеви пазар е доста ясен.
Нещата стават по-сложни, ако имате невероятно разнообразна клиентска база или продукт или услуга за масовия пазар. Но все пак е възможно да стигнете до целевия пазар за вашата PPC и платена социална дейност.
1. Потърсете общи черти в текущата си клиентска база
Освен ако не сте съвсем нов бизнес, вече ще имате клиентска база. Тези клиенти държат ключа към разбирането на вашия идеален целеви пазар.
Те вероятно споделят някои ключови поведения, характеристики или интереси, дори и да са супер разнообразни на пръв поглед. Съмнително е единственото нещо, което ги свързва, е споделената любов към вашата марка.
Обмислете следните точки от данни:
Възраст: Стремете се към широк възрастов диапазон или поколение. Бейби бумъри ли са или поколение X? Милениали или Zoomers?
Етап от живота: Студенти ли са? Нови родители или родители на по-големи деца? На средна възраст или пенсионер?
Местоположение: Къде са базирани? Всички ли са в една и съща часова зона?
Покупателна способност: колко заможни са те? Ще видят ли вашия продукт или услуга като ценна стока?
Интереси: Какво правят, когато не купуват вашия продукт? Имат ли любим спортен отбор, музикален изпълнител или телевизионно предаване?
Болни точки: Какви причини имат да търсят продукт като вашия?
Нито един от тези фактори няма да ви каже всичко за вашия целеви пазар и не трябва да използвате една характеристика, като възраст или местоположение, за да определите как говорите с тях. Но в комбинация тези характеристики ще ви помогнат да се насочите по-ефективно.
2. Разберете защо хората купуват от вас
Знаете кои са вашите съществуващи клиенти; сега трябва да разберете защо те са ваши клиенти на първо място.
Хората купуват по различни причини, но някои от най-често срещаните включват:
За задоволяване на основна нужда: Най-долното ниво на йерархията на нуждите на Маслоу, включително неща като храна и подслон.
От неудобство: Имате незабавна нужда (да речем, жадни сте), така че избирате най-бързия или най-лесния път за покупка (като например отиване до най-близкото кафене.)
Като замяна или надстройка: Може би старият ви костюм вече не стои толкова добре или може би най-накрая е време да надстроите до смарт телевизор.
Защото е амбициозно: купуването на елегантен нов часовник или скъпа кола може да повиши репутацията ви в очите на другите хора.
Поради натиск от връстници: Вашите приятели искат да купите нещо, така че го правете.
За да се поглезите: Разбира се, нямате нужда от това нещо, но го заслужавате (или поне това си казвате.)
Защото това е най-новата тенденция или иновация: просто погледнете опашките, когато пусне нов iPhone.
Той предлага страхотна стойност: може би продукт, който гледате от дълго време, е в продажба или може би е нещо, което никога не сте обмисляли преди, но сделката е твърде добра, за да я пренебрегнете.
Понякога една покупка попада в няколко категории. Нова кола може да бъде амбициозна, заместител на по-стар модел и много по-ефективна от стария ви газман.
Опитайте се да разберете най-важната причина, поради която хората избират вашия продукт. За да разберете, направете проучване на клиенти, като попитате неща като:
Защо търсихте този продукт на първо място?
Защо купихте от нас, а не от конкурент?
Какви други фактори са изиграли роля в процеса на вземане на решения?
Какво би ви попречило да закупите нашия продукт?
3. Следвайте данните за целевия пазар
Искате ли да знаете коя е най-голямата причина стартиращите компании да се провалят?
Не защото им свършват парите или цената на продукта им е твърде висока. Това е така, защото няма пазарна нужда от техния продукт.
Това се случва, когато хората зад даден бизнес са толкова заслепени, че не спират да разберат дали някой има нужда от това, което продават. Те се основават на предположения, а не на данни.
Не попадайте в същия капан. Никога не приемайте, че познавате целевия си пазар и разбирате какво ги мотивира да купуват, ако не сте отделили време да ги попитате. Когато отговорят, използвайте тези отговори, за да ръководите маркетинга си, вместо да следвате инстинкта си.
Как да включите целевия си пазар във вашите платени реклами
След като разберете целевия си пазар, можете да използвате тези знания, за да информирате своята платена рекламна стратегия. Ето как да го направите.
1. Сегментирайте целевия си пазар
Вероятно вашето проучване е идентифицирало множество подгрупи в рамките на вашия всеобхватен целеви пазар. Бихте могли да достигнете до всички тези демографски данни наведнъж с една единствена супер обща кампания.
Вероятно обаче ще видите много по-силни резултати от сегментирането на вашата аудитория и насочването към всеки сегмент с различни реклами.
2. Усъвършенствайте целевия си пазар чрез демографско насочване
Платформи като Facebook и LinkedIn предлагат много демографски опции за достигане до вашия идеален целеви пазар чрез социални реклами. Тези опции започват от най-високо ниво, като включват неща като:
Въпреки това е възможно да получите много по-подробни.
Като използвате Facebook Audience Insights, можете да си поиграете с всички тези опции, за да разберете размера и структурата на вашия целеви пазар. Например, ето разбивка от най-високо ниво за хора в САЩ, които се интересуват от дигитален маркетинг или дигитална реклама:
Това е полезна отправна точка за разбиране на този целеви пазар, но е възможно да се копае много по-дълбоко. Ако затегна търсенето си от всички хора, интересуващи се от дигитална реклама и маркетинг, до само мъже с тези интереси, които са на възраст 25-34 години и живеят в Калифорния, виждам, че те са:
почти сигурно с висше образование
най-вероятно ще работи в продажбите или производството
се интересуват от Гари Вайнерчук и Тим Ферис
почти два пъти по-вероятно да кликне върху реклами от средния потребител на Facebook
Колкото повече вече знаете за вашата аудитория, толкова повече можете да разберете за нея. Това е добродетелен кръг.
3. Изключете конкретни аудитории от кампаниите за платено търсене
Направихте проучването си, сегментирахте целевия си пазар на по-малки подмножества и изградихте уникални кампании за платено търсене със специални целеви страници за всяка аудитория.
Но има проблем.
Хората кликват върху реклами, насочени към различни аудитории, което означава, че им се показват целеви страници, които не са подходящи за тях. Вместо да купуват, те щракват и се насочват направо към вашите конкуренти.
За щастие, можете да изкорените този проблем (и други) с изключване на аудитория. Те ви позволяват да:
спрете да се насочвате към съществуващи клиенти
изключете хора, които са по-подходящи за различна кампания
премахнете посетителите на уебсайта, които вече са извършили желаното действие
За да добавите изключения на аудитории към кампаниите си в Google Ads, изпълнете следните стъпки:
Влезте в профила си в Google Ads.
Кликнете върху „Аудитории“.
Кликнете върху „Изключения“.
Щракнете върху синята икона „плюс“.
Изберете „Кампания“ или „Рекламна група“ от падащото меню.
Кликнете върху иконата на молив и изберете съответната кампания или рекламна група.
Използвайте „Търсене“ и „Преглед“, за да намерите аудиториите, които искате да изключите.
Кликнете върху „Запазване“.
Както при всеки елемент от маркетинговата стратегия, идентифицирането на вашия идеален целеви пазар отнема време. Ако бързате да стартирате своите платени кампании и да започнете да генерирате резултати, това е стъпка, която може да искате да пропуснете.
Но гарантирам, че си струва да инвестирате енергията предварително. Ще достигнете до повече от правилните хора. По-вероятно е да конвертирате потенциални клиенти и да генерирате повече продажби. И ще спестите пари, като намалите неефективните кампании.